Biografie-SALVADOR JACINT DALÍ DOMÉNECH

20. února 2008 v 21:50 | FreiYa+wikipedia |  Biografie
  • Jméno:Salvador Felip Jacint Dalí Domènech
  • Datum narození/úmrtí:11. května 1904 - 23. ledna 1989
  • Místo narození: Španělsko, Figueras (Katalánsko)
Tento katalánský malíř je známý zejména díky svým surrealistickým dílům, jeho práce jsou proslulá inspirací renesančních malířů. Své nejznámnější dílo PERISTENCE OF MEMORY dokončuje roku 1931. Peristence of memory (1931)
Salvador se řadí k nejvýstřednějším malířům a osobností všech dob, byl známý svou láskou pro zlato, bohatství luxus a orientálním oblečení, proto si přisuzoval arabský původ. Spolupracoval s Waltem Disneyem na animovaném snímku Destino, který byl uveden dlouho po jeho smrti, a to v roce 2003.
Celých pět (1969 -1974) Dalímu trvalo než si vybudoval ze stárého divadla muzeum nazvané Teatro Museo Dali-vlastně takový malířův pomník, který si budoval již za svého života. Nachází se zde pouze část jeho děl (největší sbírka jev St.Peterburgu, které shormáždili jeho nejbližší přátelé).
Vstoupíte-li do Teatro Museo, ocítáte se v pomyslném labyrintu, ve kterém jste vystavováni různým změnám světel a nálad v jednotlivých sálech. Sám mistr se po požáru v Pubolu natěhoval do věže Torre Galatea, kde po pěti letech umírá na následky popálenin.
Torre Galatea
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama